You are currently viewing Oznaczenie GTU w nowym JPK_VAT a branża optyczna.
Oznaczenie GTU w nowym JPK_VAT a branża optyczna.

Jednolity Plik Kontrolny VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Od 1 października 2020 roku obowiązują zmiany w składaniu deklaracji transakcji. Wszystkie transakcje należy raportować w nowym pliku JPK_V7.

W JPK_V7 za pomocą kodów GTU należy oznaczać niektóre towary i usługi. 

Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

 

Oznakowanie GTU na wszystkich FV?

Wiele podmiotów otrzymuje teraz od swoich biur rachunkowych informację o konieczności oznaczania symbolami GTU wystawianych przez siebie faktur vat.

Ale oznaczenie symbolem GTU faktury podczas jej wystawiania nie jest obowiązkiem z punktu widzenia nowych przepisów.

UWAGA: nie należy mylić oznakowania GTU na fakturze w momencie jej wystawiania (taki obowiązek nie istnieje) z raportowaniem GTU dla faktur w nowym JPK VAT (taki obowiązek występuje od 1 października 2020).

Oznaczenia GTU muszą pojawić się obowiązkowo w nowym pliku JPK VAT dla faktur, które zawierają transakcje konieczne do oznaczenia za pomocą GTU. Listę takich transakcji zawiera na stronie 16 broszura informacyjna dostępna na rządowej stronie:

https://www.podatki.gov.pl/media/6169/broszura-informacyjna-jpk-vat-z-deklaracja.pdf

Większość GTU nie dotyczy działalności optycznej!

Wsród wszystkich GTU jedynym, które budzi drobne wątpliwości to GTU 09, czyli wyroby medyczne.  Zgodnie z prawem farmaceutycznym – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019r. poz. 499, z późn. zm) Tu należy oznaczać GTU tylko w przypadku sprzedaży poza terytorium RP.

Po zapoznaniu się z wytycznymi, zachęcamy do kontaktu z ze swoim biurem rachunkowym/księgowym/księgową, czy w Państwa działalności optycznej istnieje jakakolwiek sfera na którą należy zwrócić uwagę dla oznaczeń GTU.